skip to Main Content

Hanke on päättynyt 30.11.2020. Sivustoa ei enää päivitetä.

Turun ammattikorkeakoulu

Ekotietoisia ja älykkäitä fyysisiä ja virtuaalisia oppimisympäristöjä

Turun ammattikorkeakoulussa kehitetään uusia ekotietoisia ja älykkäitä fyysisiä ja virtuaalisia oppimisympäristöjä. Hanke toteutetaan tiiviissä yhteistyössä Turun kaupungin ja alueen yritysten sekä muiden keskeisten sidosryhmien kanssa. Turun ammattikorkeakoulun neljässä pilotissa tehdään avoimen yhteiskehittämisen menetelmin nopeita kokeiluja, joiden lähtökohtana ovat yritysten tuotekehitystarpeet. Hankkeessa syntyy uusien tuote- ja palveluaihioiden lisäksi toimintamalleja yritysten, tutkimus-, koulutus- ja innovaatiotoimijoiden sekä loppukäyttäjien väliselle yhteistyölle.

Neljässä pilotissamme toimitaan joustavasti ja ketterästi teemarajoja ylittäen. Kehitystyön kohteena ovat mm. virtuaali- ja lisätty todellisuus, pelillisyys, robotiikka, liikunta- ja hyvinvointiteknologia, 3D-mallintaminen, tila-analytiikka, oppimisanalytiikka, IoT, tekoäly opetuksessa sekä kestävät energiaratkaisut. Tuloksena syntyy uusia liiketoimintamahdollisuuksia yrityksille sekä poikkialaisia oppimisympäristöjä korkeakouluopiskelijoille, lukiolaisille ja peruskoululaisille.

Kehitystyömme kohteena ovat:

Ajankohtaista

Kehitystyömme kohteena ovat:

Nopeat kokeilut

Turun AMK:n neljä pilottia

Turun AMK:n neljä pilottia

Kehitysympäristömme painottuvat oppimisympäristöjen näkökulmasta tulevaisuuden tilanhallintaan, rakentamiseen, energiatekniikkaan sekä kaupunkitilan kehittämiseen.

Turku GameLab logo

Turku Game Lab

Turun ammattikorkeakoulun pilottien sydämessä toimii Turku Game Lab. Lue lisää täältä: http://www.turkugamelab.fi/

Turun ammattikorkeakoulun keskeisin arvo on osaamisen jakaminen. Nopeat kokeilut ovat mitä parhain tapa tuoda se käytäntöön.

Ota yhteyttä

HELSINKI

Anna Rantapero-Laine

Erityisasiantuntija
anna.rantapero-laine@hel.fi

TAMPEREEN AMMATTIKORKEAKOULU

Marja Keränen

Lehtori
marja.keranen@tuni.fi

TAMPEREEN KAUPUNKI,
Perusopetus ja varhaiskasvatus

Harri Jurvela

Kehittämispäällikkö
harri.jurvela@tampere.fi

TAMPEREEN KAUPUNKI,
Lukiokoulutus

Jorma Suonio

Lukiokoulutuksen johtaja
jorma.suonio@tampere.fi

TAMPEREEN KAUPUNKI, Tampereen seudun ammattiopisto Tredu

Tuula Hoivala

Kehitysjohtaja
tuula.hoivala@tampere.fi

TURUN AMMATTIKORKEAKOULU

Rauli Lautkankare

Lehtori
rauli.lautkankare@turkuamk.fi

OULUN AMMATTIKORKEAKOULU

Johanna Pihlajamaa

Lehtori
johanna.pihlajamaa@oamk.fi

ESPOO

Harri Luttinen

Digikehittämispäällikkö
harri.luttinen@espoo.fi

FORUM VIRIUM HELSINKI

Matti Hämäläinen

Projektipäällikkö
matti.hamalainen@forumvirium.fi

TURKU

Projektitoimisto

sivistystoimiala.projektitoimisto@turku.fi

OULU

Anne Koskela

Projektipäällikkö
anne.koskela@ouka.fi

Seuraa somessa #oppimisenuusiaika:

Excellence in Action

Back To Top